Kako se soočiti z vsemi svojimi strahovi

Ogledov
Kako se soočiti z vsemi svojimi strahovi

Ni človeka, ki ga ne bi bilo strah. Strah je vrhunske umetnike, športnike, pisatelje, glasbenike, starše, poslovneže, družbene aktiviste, podjetnike, znanstvenike in vojaške poveljnike. Strah je začetnike in prekaljene stare mačke. Vsakogar, ki ga poznate in občudujete. Vse je kdaj pa kdaj strah. Če vas je strah, to ne pomeni, da je z vami nekaj narobe ali da ste šibki. Ste človek.


Strah ni sovražnik

Marie Forleo, avtorica knjižne uspešnice Za vse se najde rešitev, pravi, da je naša prva in največja napaka ta, da smo strah spremenili v sovražnika. V zajetno, čokato in zločesto pošast, ki stoji med nami in našimi sanjami. Kaj pa če ta predstava ni samo napačna, ampak nam dela več škode kot koristi? Kaj če so nam o tem naravnem čustvu, ki je v bistvu zasnovano tako, da nam služi, ne pa, da nas ovira, natvezli zgodbo, ki nas dela nemočne?


Vaš sovražnik ni strah,

ampak čakanje,

da bo strah minil.


Ponovimo še enkrat, ker je to ključno. Vaš sovražnik ni strah, ampak čakanje, da bo strah minil.

Če se boste preveč časa ukvarjali s tem, da morate svoj strah »premagati« ali »odpraviti«, boste obtičali na mestu. Strah bo vaš sopotnik, dokler boste živi. Ni pomembno, koliko izkušenj, uspehov ali slave si boste pridobili. Vedno boste čutili strah. Ne pustite se zavesti razmišljanju, da bo nekoč prišel čarobni dan, ko ne boste več občutili strahu in bo napočil čas za uresničitev vaših ciljev. Žal ne gre tako.


Zdravilo za strah je ukrepanje

Strah premagamo tako, da ukrepamo. Bistveno je, da si dopustite občutiti strah in hkrati ukrepati.

Opravite že tisti klic, čeprav vam znoj v slapovih teče s čela. Postavite se zase, čeprav se vam glas trese. Zapeljite se s skuterjem, čeprav vam telo dreveni. Dvignite ceno svojih storitev ali izdelkov, čeprav vam gre ob tem na bruhanje. Pošljite svojo predstavitev, čeprav se vam ob tem obrača želodec. Opravite tisti težki pogovor, čeprav bi se najraje zvili v klobčič. Vedite, da je veliko lažje narediti te stvari, kot pa trpeti grozote, ki si jih povzročamo, ko se obremenjujemo zaradi njih.


Najhitrejša pot,

ki vodi iz strahu,

pelje naravnost skozenj.


7 korakov Marie Forleo, kako premagati strah

1. Vprašajte se: Kaj je najslabši možni scenarij, ki se po vašem mnenju lahko zgodi, če se odločite izpeljati svojo zamisel?

Ali boste izgubili denar? Se boste komu zdeli neumni? Boste ostali brez službe ali podjetja? Razočarali svojo družino in bližnje? Spravite vse te misli in najgloblje strahove iz glave in jih zapišite na papir. Ne odnehajte, dokler ne dosežete dna brezna svojih strahov. Nato se vprašajte: »Prav. Kaj je najhujša možna stvar, do katere lahko pride, če se to zgodi?« Pri vaji vztrajajte tako dolgo, dokler ne odkrijete, česa se najbolj bojite.


2. Preberite, kar ste zapisali. Kakšne so možnosti, da se ta nočna môra uresniči?

Kolikšna je verjetnost na lestvici od ena do deset – pri čemer ena pomeni, da se to ne more zgoditi, in deset, da se bo zagotovo zgodilo?


Marie_Forleo_resitev

3. Zdaj pa natančno opišite korake, ki jih boste naredili, da si opomorete in se spet postavite na noge, če se uresniči najhujši možni scenarij.

Če bi se morali spet postaviti na noge, kako bi to storili?


4. Obrnite zgodbo. Kaj je najboljši možen scenarij?

Kakšna bi bila nagrada – možne koristi –, če se odločite narediti korak naprej? Napišite vse primere, ki se jih spomnite.


5. Kako vam strah lahko služi kot navigacijski sistem?

Postanite radovedni in prisluhnite sporočilom svojega strahu. Kakšne koristne in pozitivne signale vam pošilja? Ali vam želi predati sporočilo, ki vam je lahko v pomoč? Kam vas usmerja?


6. Izkoristite moč besed.

Če otrpnete ali imate občutek, da ste preobremenjeni, ko izgovorite besede, kot so groza, stres, strah, tesnoba ali živčnost, jih preimenujte. Izposodite si imeni, kot sta »Živčko« ali »Stresljajček«, ali pa se domislite svojega. (Namig: Izberite si ime, ki zveni smešno.)


7. Raziščite vse dobre plati neuspeha.

Spomnite se trenutka, ko ste resnično pihnili mimo (oziroma če smo bolj natančni, ste se dobronamerno želeli nekaj naučiti). Naštejte tri pozitivne stvari, ki so se zgodile kot posledica neuspeha. Kaj ste se iz tega naučili? Katero dragoceno spoznanje vam je prinesla izkušnja in do njega ne bi prišli, če ga ne bi polomili?


Več o tem, kako ne ne glede na ovire in neuspehe še naprej razmišljati ustvarjalno in pozitivno, preseči svoje strahove, uresničiti svoje sanje in najti boljšo pot v prihodnost, pa preberite v svetovni uspešnici Za vse se najde rešitev.

© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.