[Posnetek dogodka] Kje se je izgubila naša pozornost in kako jo dobiti nazaj

Ogledov
[Posnetek dogodka] Kje se je izgubila naša pozornost in kako jo dobiti nazaj

Še zmorete prebrati časopis in knjigo od začetka do konca ali hitro preskakujete naslove novic na spletu? Zaspite razmeroma enostavno ali se uspavate ob televiziji in telefonu, dokler vas ne premaga utrujenost? Se zalotite, da ste včasih kljub številnim dogodkom in novicam prazni? Ste zaskrbljeni, ker so vaši otroci več notri kot na prostem?


Rešitve za te in podobne težave smo iskali 13. aprila v knjigarni Konzorcij iskali na brezplačnem dogodku, ki sta ga vodili Kristina Trstenjak s spletnega mesta mojpsihoterapevt.si in psihoterapevtka Jerneja Hribar Bukovič.

 

Na njem sta nas popeljali skozi vsebino svetovne uspešnice Ukradena pozornost, v kateri Johann Hari opisuje, kako je ugotovil, da je življenje zaradi nenehnega preklapljanja med napravami in zavihki postalo bolj pusto in moreče. Poskušal je z mnogimi prijemi za samopomoč – za tri mesece je celo opustil uporabo mobilnega telefona – vendar ni dosegel pravega učinka.

 

Zato se je odpravil na epsko potovanje po svetu in obiskal vodilne strokovnjake za človeško pozornost – ter odkril, da so naše predstave o tej krizi povsem zmotne.

 

Če se ne zmorete dolgo osredotočati, za to niste krivi sami

Prepričani smo, da je nezmožnost osredotočanja osebna hiba in da bi lahko z močno voljo ukrotili odnos do svojih naprav.

Resnica je še bolj skrb vzbujajoča: pozornost nam kradejo močne zunanje sile, zaradi katerih smo dovzetni za izkoriščanje korporacij, ki si našo pozornost prisvajajo za svoj dobiček.

 

Predvsem pa je pomembno, da je Hari odkril, kako neosredotočenost ozdravimo – kot posamezniki in kot družba – če smo se le pripravljeni boriti za to.

 

Kaj boste izvedeli v posnetku?

Kristina in Jerneja v pogovoru razkrivata:

  • kaj pozornost sploh je,
  • kako na našo pozornost vplivajo nove tehnologije in družabna omrežja,
  • kakšno ceno plačujemo za to, da so se naši možgani zmožni vse manj časa osredotočati na eno stvar (raziskave kažejo, da se lahko osredotočamo samo še šest sekund!),
  • kaj lahko pričakujemo, da se bo zgodilo, če bomo izbrisali s telefona določene aplikacije ali ga za nekaj časa dali na stran,
  • kako lahko začnemo svojo pozornost zavestno usmerjati sami,
  • kako se lahko izognemo manipulacijskim prijemom korporacij, ki služijo s tem, da čim dlje brskamo po družabnih omrežjih,
  • kako se spet uskladimo z ritmi narave in začnemo poslušati svoje telo.

Prisrčno vabljeni k ogledu!

 

© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.