Vse se začne s srečo

Ogledov
Vse se začne s srečo

Naučeni in zaslepljeni v procesu različnih socializacijskih stopenj in propagande smo si v zagnanem iskanju sreče, zadovoljstva in uspeha zaobljubili, da bomo storili prav vse, kar je v naši moči, da bi jih dosegli. A kljub spodbudam, ki naj bi na tej poti do sreče okrepile našo samozavest, v resnici nismo doživeli prav nič pozitivnega. Občutimo in doživljamo le stres, obveznosti ter tekmovalnosti, ki so v nas povečali občutek praznine in neuspeha. Kako to?



Shawn Achor, eden od vodilnih strokovnjakov za uresničevanje človeškega potenciala na svetu, se v svoji mednarodni uspešnici Prednost sreče opira na dognanja pozitivne psihologije in postavi našo logiko dojemanja sreče na glavo ter nam s tem pomaga pri razkrivanju prave poti.

Preobrniti tok razmišljanja

V življenju se ne cedita le mleko in med. Prej ali slej se pred nami pojavijo zahtevni izzivi, ki nam vzamejo voljo in nas podvržejo stresu ter ukalupijo v toksične miselne vzorce, kjer postanemo popolnoma nerazsodni. Kot da bi si nadeli plašnice, tavamo v začaranem krogu obstoječega stanja ali pa celo zabredemo na negativna pota, čeprav imamo na voljo tudi tretjo pot. Prav slednja, največkrat spregledana, nas vodi k večji moči, sposobnosti in navzgor.


Zdi se zahteven podvig, ki bo za dosego cilja terjal drastične premike, ampak v resnici je ravno nasprotno. Z malo energije, malimi iskricami, malimi koraki in obvladljivimi cilji krenemo na pot oblikovanja pozitivne miselnosti in prevzemanje nadzora, ki vodi do sreče in posledično uspeha.


Želite dokaz? Samo ozrite se po vseh uspešnih ljudeh in poskusite razumeti njihovo miselnost. Ta tip ljudi se še kako dobro zaveda, da na našo usodo ne vplivajo težave, na katere bomo naleteli, temveč naš odziv na njih. Krepko se opirajo na svoj optimistični pojasnjevalni slog ter vedo, da so njihove težave začasne, omejene in posledica zunanjih sil, skozi katere pa z lahkoto brodijo, saj so breme naučene nemoči že zdavnaj odvrgli od sebe.


Moč za spremembe je v naših prepričanjih

Čeprav se situacije večkrat zdijo brezizhodne, se mnoge kaj kmalu spremenijo na bolje, bodo pa pri spremembah veliko moč nosila vaša prepričanja. Naj se sliši še tako smešno, a miselna dejavnost določa našo resničnost bolj kot dejavnost sama. Osebna prepričanja so mogočna prav zato, ker usmerjajo naše napore in dejanja. Podobno kot nas uči zakon privlačnosti: tisto, na kar smo osredotočeni, prejemamo iz okolice. Tako pozitivnost kot negativnost sta zelo nalezljivi ter se hitro razširita tudi na vse drugo. Bolj ko verjamemo v možnost uspeha, tem večja je verjetnost, da bomo uspešni. Pomembno je le ostati prožen v načinu razmišljanja in se zavedati, da s svojimi mislimi nadzorujemo svojo usodo. Tu se ustvarjajo razlike, kjer nekateri obstojijo, medtem ko drugi zgrabijo priložnost, gredo naprej ter iz danih situacij iztisnejo največ, kar se da.


V vsaki situaciji se ustvari nova priložnost, kakšno predstavo bomo izbrali. Avtor piše, da je vse stvar subjektivnega dojemanja, kjer tudi iz najtežjih preizkušenj lahko zrastemo, če se le ne poistovetimo z njimi. Če na svojem mentalnem zemljevidu iščemo pozitivne priložnosti in zavračamo, da nas padci vlečejo še globlje, si dajemo največjo moč, težavam pa ne dovolimo, da dobijo veliko večji vpliv nad nami, kot ga bi imele sicer.


Postavite si realne in dosegljive cilje, bodite hvaležni in okrepite odnose

Mnogi med vami se bodo polni skeptičnosti vprašali, kako sploh spremeniti svoje poglede in prepričanja na svet, ko pa nas ta dejansko vleče na pota, ki nas navdajajo z občutkom nemoči?


Rešitev sprva ne izgleda enostavna, saj vemo, da se nove navade težko usvojijo, še posebej če od človeka terjajo veliko energije. Toda ključ za uspeh je v tem, da začnemo, si postavimo realne in dosegljive cilje, ki jih postopoma uvajamo, ter za začetek začnemo vpeljevati navade, ki od nas terjajo najmanj energije. Ker bo njihovo ponavljanje lahkotno, bo odpor vedno manjši, tako pa jih boste lažje ponotranjili in si zagotovili, da se obdržijo.


V pomoč pri vzpostavljanju pozitivnega načina razmišljanja vam bodo meditacija, gibanje, opravljanje dobrih del in tistega, v čimer ste najmočnejši. Če še niste začeli, je sedaj čas, da začnete pisati o stvareh, za katere ste hvaležni. Zanimivo je, da po tem, ko se naučimo zaznavati dobre stvari, veliko bolje opažamo stvari, za katere smo lahko hvaležni. A ob stvareh, za katere ste hvaležni, nikar ne pozabite pisati tudi o stvareh, ki v vaš vsakdan prinašajo stres in občutke nemoči. To vam bo pomagalo ponovno vzpostaviti nadzor.


Še najpomembnejša pa bo investicija časa in denarja v odnose. Okrepljeni odnosi vam bodo v težkih trenutkih najdragocenejši vir opore, ki vas bo napolnil z energijo, optimizmom in srečo, pri delu pa z večjo produktivnostjo. Človek nikoli ne uspe sam, zato je treba ostati odprt in tega se uspešni ljudje še kako zavedajo. Kakovost naših odnosov in pozitiven duh, ki dvigujeta moralo, sta največja znanilca tako naše sreče kot tudi delovne uspešnosti.


Skrivnost nam je razodeta. Pri vsem je treba začeti ravno z nasprotnim razmišljanjem, kot to počnemo sedaj. Spremenjen pogled na svet oziroma situacije bo naredil človeka srečnejšega, sreča pa je predhodnica ter temelj uspeha in nikakor ne njegova posledica. Sreča in optimizem sta tista, ki spravita naše zdravje, sposobnosti in učinkovitost na najvišjo raven ter s tem zagotovita uspehe na vseh življenjskih področjih, zaradi česar je naše življenje veliko bolj bogato.


Blog zapis je prispeval Jure Lenarčič


Sorodni članki
Bi bili presenečeni, če bi vam nekdo povedal, da cigarete niso najboljši vir vitamina C? Ali da se vam zaradi neskončnega spremljanja resničnostnih oddaj ne bo dramatično povišal inteligenčni kvocient? Verjetno ne. Prav tako večinoma vsi vemo, da moramo biti fizično dejavni, spati osem ur, jesti zdravo in biti prijazni do drugih. Pa nam ...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.