9 arhetipskih zgodb o sebi, ki jih ponotranjimo v otroštvu

Ogledov
9 arhetipskih zgodb o sebi, ki jih ponotranjimo v otroštvu

Ljudje smo nepoboljšljivi pripovedovalci. Pripovedujemo zgodbe o neuspehu, zgodbe o uspehu, zgodbe, ki so dolge, kratke, izmišljene, dolgočasne, neverjetne, pristranske in še in še. Zakaj so zgodbe tako mogočne in vseprisotne? Zato, ker je od njih odvisno naše preživetje. V trenutku, ko pridemo na svet, začnemo ustvarjati zgodbo, ki nam pomaga osmisliti boleče stvari, ki se nam zgodijo.


Že kot majhni otroci si začnemo pripovedovati zgodbo o sebi

Ne podcenjujte majhnih otrok. Zelo pametni so. Ne le da razumejo sporočila svoje družine in vrstnikov o tem, kdo so in kaj pričakuje svet od njih; oklenejo se jih. Sčasoma začnejo na podlagi teh izkušenj in nezavednih sporočil ustvarjati do potankosti izdelano zgodbo o svoji identiteti in vrednosti, zgodbo, ki se globoko zakorenini v njihovo srce.


To je zgodba, ki nam je kot otrokom pomagala vedeti,

kdo moramo biti in kaj moramo početi,

da se bomo počutili varno.


Mnogi terapevti pravijo, da na temelju te zgodbe, ki si jo pripovedujemo, dejansko zgradimo svoje življenje. Oblikuje našo identiteto in osebnost.


Kot otroci z zgodbo o sebi osmislimo svet

Če vas je oče na primer hvalil samo takrat, ko ste zmagali na nogometni tekmi, ali če ste slišali razočaranje v maminem glasu, ko ste na preizkusu znanja dobili štirico namesto petice, si verjetno niste mislili: »No ja, moja starša mislita dobro, vendar sta v resnici plitva človeka, ki si želita čudežnega otroka, zaradi katerega bi se počutila bolje glede sebe in bi se z njim lahko hvalila pred prijatelji.« Seveda ne.


Verjetno ste opazili njune odzive in si začeli pripovedovati takšno zgodbo: »Na vsaki tekmi moram zmagati. Na vsakem preizkusu znanja moram dobiti petico. Pri vsem moram biti uspešen/-na, sicer me ljudje ne bodo imeli radi.«


Morda ste bili tih, sramežljiv otrok, čigar želje so se izgubile v družbi ekstrovertiranih prijateljev in ukazovalnih sorodnikov. Ali ste si rekli: »Poiskal bom ogromen megafon in jih prisilil, da me opazijo«? Ali pa ste si nezavedno začeli govoriti: »Nihče ne sliši in ne ceni mojih mnenj in želja. Zakaj bi zapravljal/-a čas in energijo za to, da jim jih razlagam«?


Morda ste doživeli travmo ob ločitvi staršev, nepričakovani smrti sorodnika ali nepredvidljivem vedenju družinskega člana, ki je bil alkoholik. Ste lahko videli onkraj bolečine in prišli do sklepa: »Življenje je polno lepote in grozot, vendar bo nazadnje vse v redu«? Celo pesnik Rilke do takšnega uvida ni mogel priti pri sedmih letih. Verjetneje je, da ste prišli do drugačnega sklepa: »Svet je strašen, nepredvidljiv, poln bolečine. Če ne bom ves čas pazljiv/-a, ne bom pripravljen/-a, ko se bo zgodila naslednja katastrofa.«


Toda ko se enkrat oklenemo teh zgodb, nikdar ne pomislimo, da jih lahko preizprašamo ali napišemo na novo. Vsak dan postane naša osebna različica filma Neskončni dan. Tako kot je moški, ki ga igra Bill Murray, v filmu ujet v zanko dozdevno neskončnih ponovitev istega dne, tudi sami znova in znova ponavljamo enake dogodke in napake. Vidimo samo to, kar smo se naučili videti, ne glede na to, koliko starejši smo ali kako drugačne so naše okoliščine od tistih v otroštvu.


Ampak bistvo je tole: te zgodbe so miti.

V otroštvu so nam seveda prišle prav, bile so celo nujne.

A če jim nekritično verjamemo tudi kot odrasli,

nam začnejo povzročati težave.


Zgodba, ki si jo pripovedujemo o sebi, je mit

Kot je nekoč zapisal Carl G. Jung: »Popoldneva svojega življenja ne moremo živeti po jutranjem programu svojega življenja; kajti kar je bilo dobro zjutraj, zvečer ne bo več, in kar je bilo zjutraj resnica, bo zvečer postalo laž.«


Kar nas je podpiralo v otroštvu, nas omejuje kot odrasle. Stara zgodba še naprej živi v temnih delih našega srca in postane sovražnica naše rasti.


Napišite novo zgodbo o sebi

K sreči lahko kot odrasli napišemo novo zgodbo. Sicer ne moremo spremeniti tega, kar se nam je zgodilo v preteklosti, lahko pa spremenimo svoj način delovanja v sedanjosti. V naslednjih poglavjih se bomo naučili, kako lahko vsak od nas spremeni zgodbo preživetja, ki smo jo napisali kot eden od tipov eneagrama.


Čas je, da opustimo staro zgodbo o sebi. Zmorete, in to knjigo sem napisal, da vam pokažem, kako. Kot je nekoč napisal Mo Willems, avtor otroških knjig: »Če se kdaj znajdeš v napačni zgodbi, odidi iz nje.«


Devet arhetipskih zgodb, ki si jih pripovedujemo o sebi

eneagram_1_

Če ste zdaj pomislili: Samo devet zgodb za približno sto osem milijard ljudi, ki so kdaj živeli na tem planetu? Nemogoče!, vas razumem, ampak zakaj pa ne? Literarni kritiki menijo, da je v književnosti in filmih samo sedem osnovnih zgodb. So to edine zgodbe, ki jih lahko živimo? Ne vem. Vemo le to, da se teh devet zgodb pojavlja tako pogosto, da bi jim morali nameniti vsaj nekaj pozornosti. Oglejmo si, kako se vsak od devetih tipov osebnosti povezuje z določeno zgodbo.

ENICA: IZBOLJŠEVALEC

Enice so iskreni, vestni, samodisciplinirani in etični ljudje. Temeljna napačna predpostavka njihove zgodbe je prepričanje, da ima svet rad in nagrajuje samo »dobre« ljudi, medtem ko obsoja »slabe«. Če ste ujetnik te zgodbe, skušate pridobiti ljubezen in občutek nadzora s potlačevanjem jeze, doseganjem svojih visokih meril in izpopolnjevanjem sebe, drugih in sveta.

DVOJKA: POMOČNIK

Dvojke so prijazni ljudje, ki radi spodbujajo in pomagajo. Neizmerno si želijo, da bi bili drugim všeč in da bi jih ti cenili. Ljudje, ki živijo v zgodbi pomočnika, so nezavedno prepričani, da ne morejo biti ljubljeni zaradi tega, kar so, ampak zgolj zaradi tega, kar storijo za druge. Zato je logično, da njihovi strategiji za iskanje ljubezni in priznanja postaneta zanemarjanje lastnih potreb in pomoč drugim.

TROJKA: USPEŠNEŽ

Trojke so zagnani ljudje, ki dosegajo visoke cilje in se jim zdi precej pomembno mnenje drugih. Njihova zgodba temelji na zmotnem prepričanju, da je edina pot do priznanja in ljubezni ta, da si uspešen in se za vsako ceno izogibaš porazom.

ŠTIRICA: ROMANTIK

Štirice so ustvarjalni, občutljivi, temperamentni in čustveno intenzivni ljudje, katerih zgodba se vrti okrog zmotnega prepričanja, da jim manjka neki nedoločen delček; dokler ga ne bodo našli, ne bodo nikdar ljubljeni, razumljeni, celoviti ali sprejeti. Ker so zasvojeni z lastnim trpljenjem, se trudijo ohranjati svojo majavo samopodobo in doseči pripadnost s tem, da se kažejo kot posebni in edinstveni.

PETICA: PREISKOVALEC

Petice so zelo pozorni, analitični in čustveno hladni ljudje, ki cenijo zasebnost. Njihova zgodba temelji na prepričanju, da je svet vsiljiv in od njih zahteva več, kot mu lahko dajo. Zato se pred tem zavarujejo tako, da zmanjšajo svoje potrebe, opazujejo namesto sodelujejo, se umaknejo vase in kopičijo znanje, s čimer se skušajo obraniti pred občutki nesposobnosti in nezadostnosti.

ŠESTICA: PRIVRŽENEC

Privrženci so topli, zaupanja vredni, radovedni in tesnobni ljudje, katerih zgodba se vrti okrog prepričanja, da je svet nevaren, edini način za občutenje varnosti in gotovosti pa je, da ostanejo izjemno previdni, sklepajo močna zavezništva in se pripravljajo na najhujše.

SEDMICA: NAVDUŠENEC

Samoomejujoča zgodba sedmic izvira iz njihovega nezavednega prepričanja, da se morajo za vsako ceno izogibati bolečih čustev, misli in situacij. To so očarljivi, inteligentni, zabavni, optimistični in pustolovski ljudje, ki jih je strah, da bi se ujeli v negativna čustva, ki jim ne bi mogli ubežati.

OSMICA: IZZIVALEC

Zgodba osmic se vrti okrog njihovega prepričanja, da živimo v vesolju, kjer je človek človeku volk in kjer zmagajo najmočnejši, ki izkoriščajo nedolžne in slabotne. Osmice so zastrašujoči, energični, avtokratski, samozavestni in gospodovalni ljudje, ki uveljavljajo moč nad drugimi in svojo okolico, da bi prikrili lastno ranljivost in šibkost pred seboj in drugimi.

DEVETICA: MIROVNIK

Zgodba mirovnikov temelji na njihovem nezavednem prepričanju, da drugi mislijo, da njihova prisotnost ni pomembna. Da bi se izognili občutku nepovezanosti in ohranili mir, mislijo, da morajo pluti s tokom, se izogibati konfliktom in se prilagajati željam, stališčem ter prioritetam drugih. To so neproblematični, ljubeznivi in včasih samozadovoljni ljudje, ki se ne postavijo zase in tako tvegajo, da »izgubijo sebe«.


Spremenite zgodbo o sebi

Preučevalci eneagrama pogosto izrazijo navdušenje nad tem, kako dobro jih opisuje. Toda ali je to vse, kar nam eneagram ponuja – statičen opis našega tipa osebnosti, o katerem se lahko pogovarjamo na zabavi ali o njem objavljamo na Instagramu? Nikakor.


Eneagram je recept za globoko spremembo. Osebna preobrazba pa se začne s preobrazbo naše zgodbe o sebi.

Sorodni članki
Eneagram uči, da je na svetu devet različnih tipov osebnosti. K enemu od njih se naravno nagibamo in ga ponotranjimo v otroštvu, da lahko shajamo in se počutimo varni. Vsak tip osebnosti oziroma število dojema svet na specifičen način in ima temeljno motivacijo, ki močno vpliva na njegovo razmišljanje, čutenje in vedenje...
»Samo bodite to, kar ste,« pravijo. Kolikokrat ste že slišali te besede? Pogosto jih izrečemo, da pomirimo živce parajoč prvi zmenek, zastrašujoče povabilo na družabni dogodek ali prvi dan na novem delovnem mestu. Vselej je nekje nekdo oborožen s tem dobronamernim nasvetom: »Ne skrbi, bodi, kar si, in vse bo v redu...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.