Uporabite svoj dih, da uravnovesite telo in um

Ogledov
Uporabite svoj dih, da uravnovesite telo in um

Vsi dihamo. Pomembnost diha pa se kaže v tem, da človek brez hrane preživi nekaj tednov, brez vode nekaj dni, brez zraka pa le nekaj minut. In ne glede na to, da je dihanje samodejni proces, je še kako pomembno za naše zdravje.


O dihanju je zadnje čase veliko govora. Znanstveno je dokazano, da redne dihalne vaje pozitivno vplivajo na naše zdravje in počutje. In glede na to, da je dihanje izredno pomemben del starodavne prakse joge, gredo te informacije težko neopazno mimo nas.


Ena najosnovnejših dihalnih vaj, ki jo izvajam sama in jo priporočam tudi svojim strankam, je vaja »dihanje po kvadratu«. Ta vaja je res enostavna. Globoko dihanje aktivira del živčnega sistema, imenovan vagusni živec, ki spodbudi sproščanje vsega telesa.

Vaja poteka takole:

1. Počasi vdihujte štiri sekunde.

2. Držite dih štiri sekunde.

3. Počasi izdihujte štiri sekunde.

4. Držite izdih štiri sekunde.

Če vam je dolžina štirih sekund na začetku preveč, lahko sekunde zmanjšate na tri. Če zmorete že več, lahko frekvenco povečate na pet ali šest.


Vaja prinaša učinke le, če jo izvajamo. Kajti vaja dela mojstra le, ko mojster dela vajo. Priporočam, da pri tem dihate trebušno, saj se telo sprošča, ko sprostimo trebuh.


Mnogi ljudje vlečejo trebuh navznoter, da bi bil pas ožji. A s pretiranim vlečenjem trebuha navznoter si delamo mnogo več škode kot koristi. Edini trenutek, ko je vlečenje trebuha navznoter smiselno, so kakšne težke vaje za moč. V vseh drugih primerih pa je dobro, da je trebuh čim bolj sproščen.

tanja_zelj_s

To dihalno vajo za umiritev in sprostitev sem našla tudi v knjigi Mislite kot menih.


Knjigo sem si dve leti nazaj kupila za nagrado in spodbudo, ker sem nekaj časa res redno in skrbno skrbela zase.


Takrat sem jo začela brati, a je nisem prebrala do konca. Na letošnji dopust pa sem jo vzela s seboj s ciljem, da jo preberem celo. In ni mi žal, saj sem si iz nje naredila že ogromno pomembnih izpiskov za dobro življenje.


In tako ima tudi moj dopust malo večji smisel, saj na dopustu res poskušam čim več počivati, poslušati telo oziroma mu dati čim več miru, da se spočije tudi živčevje, ki je sicer nenehno na preži.

Jay Shetty pa v knjigi ne opisuje samo dihanja. Dihanje je le en del osebne rasti, ki tudi slučajno ni edino. Nam je pa lahko v ključno pomoč, kadar želimo umiriti misli, srce in dušo. Kajti brez miru v srcu ne bo napredka. Glava in um lahko s svojimi mislimi zmešata vse naše prave občutke v telesu.


Tudi zato zelo rada berem take knjige. Vedno znova me spomnijo na to, kaj je zares pomembno  v življenju. In tudi Shetty piše o tem, kako natrenirati um, da vsak dan najde mir in smisel. Kar pa je nekaj, po čemer vsi vsaj malo hrepenimo.


Tanja Želj Zupančič, Univ. dipl. profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa &  ambasadorka samostojnega obuvanja nogavic pri 80-ih letih!

© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.