S katerimi vajami za telo ne boste nikoli zgrešili?

Ogledov
 S katerimi vajami za telo ne boste nikoli zgrešili?

Življenje poteka kot sinusoidna krivulja. Malo gor in malo dol. In tudi na ravni telesa imamo obdobja, ko zmoremo več, smo v boljši telesni formi in imamo občutek, da nam gre res dobro. Imamo pa tudi obdobja, ko nekoliko skrenemo s poti, zbolimo, se poškodujemo. In takrat imamo pogosto občutek, da ne zmoremo nič.



Oba občutka sta normalna. In z obema se kdaj srečamo vsi. Ko smo zgoraj, jaz rada rečem na valu, ima smisel izkoristiti dobre dneve, dobro formo, se igrati s telesom in gibanjem. Ker si lahko res privoščimo marsikaj.


Ko pa smo spodaj, pod težo vala, ko nam ne gre, pa je smiselno, da se najprej ustavimo. Počakamo. Se spočijemo. In šele nato zelo počasi, res počasi in zelo nežno, po možnosti pod dobrim strokovnim vodstvom, začnemo vaditi.

Somatske vaje

Vaje, s katerimi ne boste nikoli zgrešili, ko boste na katerem koli začetku (po poškodbi, operaciji, porodu, nesreči …), so somatske vaje.


Hvaležna in vesela sem, da obstaja tudi slovenska literatura na to temo. Najdete jo v knjigi Somatika. Somatika je ponovna vzpostavitev zavestnega nadzora nad gibanjem in zdravjem. Knjiga Somatika pa je praktična in preprosta za uporabo.


Kako vidim jaz somatiko pri svojem delu? Pri svojem delu pomagam tudi mamicam po porodu in ljudem, ki imajo hernijo ali druge težave s hrbtenico. 


Somatske vaje so skupaj z dihalnimi vajami osnova, s katero začnemo, jo utrjujemo in pri njej vztrajamo toliko časa, da si telo zasluži in zmore težje in zahtevnejše vaje ter daljšo in intenzivnejšo vadbo. Na takem začetku pa velja strogo pravilo, da je manj več.


Toplo strokovno priporočam, da si omislite individualno strokovno obravnavo, ko ste pod valom. Ker boste tako najhitreje prišli nazaj na val. Počasi je v takem primeru res najhitreje. 


Odlična vaja za povezovanje s seboj in osrediščenje

Vajo izvajamo v položaju zajčka ali školjke. Sedite na pete in razširite kolena. Glavo položite na tla in roke iztegnite naprej. V tem položaju popolnoma sprostite trebuh. Sprostite glavo, vrat, ramena in lopatice. Ko se namestite in sprostite, začnite počasi dihati skozi nos. Vdihujte in izdihujte skozi nos. Dihanje naj bo neslišno. Naj poteka počasi in naj se skozi dihe upočasnjuje. Nato postopoma po vdihu ne izdihnite takoj, ampak vdih nekoliko zadržite. Po izdihu ne vdihnite takoj, ampak nekoliko zadržite v izdihu. V izdihu je možno zadržati dlje časa. Dovolj je, da vajo izvajamo nekaj minut.


Med izvajanjem vaje se sprosti živčevje, umirijo se misli, upočasni se bitje srca, upočasni se pretok tekočin znotraj telesa. Tako malo, pa toliko zdravstvenih koristi. 


Danes vsi vemo, da je znanstveno dokazano, kako pomembno je telesno gibanje za naše zdravje. Tako zelo, da bi bilo neumno, da tega ne bi upoštevali. In prej kot začnemo, bolje, lažje in ceneje je. Navijam za vaše telo!

Tanja Želj Univ. dipl. profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa & ambasadorka samostojnega obuvanja nogavic pri 80 letih!

Sorodni članki
Stranka, po porodu, s prekomerno težo, sladkorno v nosečnosti in limfo, ki zastaja mi obrazloži, da je že od nekdaj ‘mahnjena’ na sladko, ampak tu ne vidi problema, saj vse kompenzira z aktivnim športom. To mi je vključijo vsaj en vprašaj in tri klicaje v glavi. Seveda, za nekatere je to logično. Hrana predstavlja (zgolj) vir kalorij, s...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.