Prebliski: drobni trenutki, ki vas zasidrajo v varnosti

Ogledov
Prebliski: drobni trenutki, ki vas zasidrajo v varnosti

Čeprav imamo lahko daljša obdobja, ko se po svetu gibljemo za¬sidrani v varnosti in povezanosti, imamo tudi mikro trenutke, ko začutimo iskrico ventralne energije, ki nam omogoča povezanost. Deb Dana, avtorica knjige Zasidrani, jih imenuje prebliski. Prebliski so povsod okoli nas, vendar jih je iz stanja zaščite zelo težko najti. Tudi ko smo zasidrani v varnosti in povezanosti, lahko spregle¬damo prebliske, če jih ne iščemo.


Ljudje imamo vgrajeno negativno pristranskost. Da bi si zagotovili preživetje, se na negativne izkušnje odzivamo bolj intenzivno kot na enako intenzivna pozitivna doživetja. Te trenutke ali mikro trenutke varnosti in povezanosti, ki so naši prebliski, moramo dejavno iskati, opazovati in spremljati, saj nam lahko drugače zlahka uidejo, ne da bi to sploh opazili. Ko se jih začnemo zavedati, se začnejo kopičiti. Občutimo vedno več ventralne energije in naša sposobnost, da se zasidramo v njej, se poglablja.

 

Prebliski nam poma¬gajo potovati po spirali varnosti in povezanosti navzgor, naš temelj regulacije pa se okrepi.

 

Iskanje prebliskov ne pomeni, da ne doživljamo tudi trpljenja. Gre bolj za razumevanje, da lahko naš živčni sistem zdrži tako trenutke varnosti kot trenutke preživetja. Kadar smo v stiski, to zlahka pozabimo, ko pa si zadamo, da bomo opazili tudi prebliske oziroma trenutke ventralne vagalne energije, občutimo tudi odzive svojega živčnega sistema.

Iskanje prebliskov

Deb Dana pravi, da je pri svojih pogovorih z ljudmi po vsem svetu odkrila, da je to, kar se odločimo obleči, splošen način, kako se odenemo v ventralno vagalno energijo. Imamo najljubšo majico, pulover, trenirko ali čevlje in ko jih nadenemo, občutimo varnost, toplino in povezanost ventralne vagalne izkušnje.

Še en način, da se čutite zasidrane v ventralnem stanju, je povezan z vonjanjem. Vonjave vplivajo na naš avtonomni živčni sistem in ko zavohate nekaj znanega in prijetnega, se lahko zasidrate v energiji regulacije. Pomislite tudi, katera okolja občutite kot svoj avtonomni dom. Kateri so kraji vašega sveta, ki v vas prebudijo to izkušnjo?

 

S tem novim zavedanjem elementov, ki poživljajo vaše ventralno vagalno stanje in vam pomagajo občutiti, da ste zasidrani v varnosti, lahko zdaj raziščete načine, kako to zavedanje spremeniti v delovanje.

 

Lahko pograbite svoj najljubši pulover ali majico, napolnite dom z dišavami ali uživate v trenutkih, ko ste na kraju, ki neguje vaš živčni sistem. V svoji okolici razpostavite predmete, ki bodo služili kot opomniki in vas spomnili na ventralno povezanost, ali pa izberite poseben predmet in ga nosite s seboj. Vzemite si čas in ustvarite svoj osebni načrt.

Povezovanje s prebliski

Kako veste, da ste se povezali s prebliskom? Lahko ga začutite v telesu. Deb Dana ji med drugim prepozna tako, da se ji predel okoli oči zmehča, na obraz pa se ji začne risati nasmeh. Vašo pozornost lahko prestreže misel ali pa vaši čuti ujamejo preblisk. To je lahko vonj, okus, prizor, zvok ali dotik nečesa. Vzemite si trenutek, da opazite, kako veste, da ste naleteli na preblisk.

Ali obstaja kak predvidljivo navzoč preblisk, s katerim se lahko povežete? Prebliski so lahko tudi nepričakovani trenutki, ki se pojavijo na vaši poti.

 

Kadarkoli začutite preblisk okusa ventralne vagalne energije, se ustavite, jo opazite in uživajte v njej.

 

Postavljanje namere

Vzemite si čas in ustvarite svojo namero za lovljenje prebliskov. Zapišite jo, nato pa si jo na glas preberite. Se vam zdi izvedljiva? Zadajte si nekaj, kar občutite kot zasidrano v ventralnem vagalnem občutku mogočega. Namera je lahko premajhna, da bi pritegnila vašo pozornost, ali pa prevelika, da bi jo uspešno izpeljali. Igrajte se z besedami, dokler ne najdete takšnih, ki se zdijo vašemu živčnemu sistemu ravno pravšnje in jim lahko pritrdi.

 

Ko se premikamo skozi dan, so prebliski povsod okoli nas.

 

So kot kapljice ventralne energije, ki nam prinašajo trenutke povezanosti, ki nas nahranijo. Izziv je v tem, da jih ujame­mo, ko se zgodijo. Pomaga tudi, če pišemo dnevnik prebliskov, da lahko sledimo številnim krajem in načinom, kako se nam prikazu­jejo. Ko vemo, kje lahko predvidevamo, da jih bomo našli, se lahko redno vračamo na te kraje in izkušamo ventralno vagalno energijo, ki jo ponujajo. Omislite si zvezek za beleženje prebliskov ali pa naj­dite prostor zanje v svojem dnevniku.

Vsakodnevna varnost

Skupaj s prebliski nam naše vsakodnevne izkušnje ponujajo prilo­žnost, da se zasidramo v ventralni vagalni varnosti. Pogosto so to pre­proste stvari, ki jih počnemo, ki nas intuitivno pritegnejo in h ka­terim nas vodi naš živčni sistem, pomirjajo, tudi če se ne zavedamo tega. Medtem ko ukvarjanje z njimi poživlja naše ventralno vagalno stanje, se naše doživljanje še poglobi, ko se ustavimo, opazimo tre­nutek, ga ozavestimo in v njem hote uživamo, stanje pa se okrepi.

 

Ko najdemo preproste načine, kako ga doseči, izkoristimo moč teh povsem običajnih izkušenj.

 

Več o tem, kako se spoprijateljiti s svojim živčnim sistemom z uporabo polivagalne teorije, pa preberite v knjižni uspešnici Zasidrani.

  1. Zasidrani
    -20%
    Prednaročilo
    Deb Dana
    Zasidrani

    V prednaročilu na voljo z 20 % popustom. Prednaročniška akcija velja za naročila in plačila prejeta do 26. 5. 2025. Knjigo lahko pričakujete po njenem izidu

    ki bo predvidoma 27. 5. 2025. Ostale pogoje lahko preberete tukaj.

    Akcijska cena 19,20 € Redna cena 24,00 €
Sorodni članki
Številne ljudi je strah neznanega. Strah jih je, da bi počeli karkoli drugega, kar počnejo zdaj, da bi stopili na teren, kjer še niso bili. Želijo biti varni. Nočejo tvegati. Nergajo in pritožujejo se glede vsega, kar jim pomeni spremembo, ki se je na smrt bojijo. Strah jih je novih idej in močno se trudijo, da ostajajo v svoji coni udobja...
Življenje poteka kot sinusoidna krivulja. Malo gor in malo dol. In tudi na ravni telesa imamo obdobja, ko zmoremo več, smo v boljši telesni formi in imamo občutek, da nam gre res dobro. Imamo pa tudi obdobja, ko nekoliko skrenemo s poti, zbolimo, se poškodujemo. In takrat imamo pogosto občutek, da ne zmoremo ni...
[mgz_pagebuilder]{"elements":[{"row_type":"full_width_row","content_position":"top","gap_type":"padding","content_align":"center","device_type":"all","background_type":"image","background_style":"auto","background_position":"center-top","parallax_speed":0.5,"mouse_parallax_size":30,"mouse_parallax_speed":10000,"lg_background_type":"image","...
Kronični stres, disfunkcionalno okolje in pomanjkanje predvidljivosti ali varnosti lahko ustvarijo okoliščine, v katerih avtonomni živčni sistem obtiči v odzivu na stres. Takrat vagusni živec ne deluje pravilno. Ker ne moremo zapustiti stanja deregulacije, lahko leta in celo desetletja ostanemo v tem aktiviranem stanju. Stanje našega živč...
© 2021 Založba Primus d.o.o. Vse pravice pridržane.